Endodonti

Kanal Tedavisi

ENDODONTİ (KANAL TEDAVİSİ)

Kanal Tedavisi, dişin travmaya uğraması, bakteriler tarafından çürütülmesi gibi sebepler sonrasında dişin içerisindeki canlı dokuların barındığı pulpa odasında bakterilerin üremesi sonucu zorunlu bir ihtiyaç haline gelen tedavi şeklidir.

Hangi Durumlarda Uygulanır? Kanal tedavisinin yapıldığı durumlar dişin sinirlerinin artık boşaltılması gereken durumlardır. Çürüğün çok fazla ilerlediği ve artık sinir dokusuna kadar gelip ağrı yaptığı, çeşitli travmalarla veya başka sebeplerle dişin işlevini yitirdiği, kök ucunda enfeksiyonların başlaması sonucu kanal tedavisi yapılır.

Kanal Tedavisi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız? Bir kişinin kanal tedavisine ihtiyaç duymasına neden olan birden fazla belirti vardır. Bunların başında dişte yaşanan sıcak-soğuk hassasiyetini gösterebiliriz. Ayrıca; geceleri sebepsiz ağrıların olması, yemek yenirken o bölgede ağrı hissedilmesi, dişte meydana gelen renk değişimi ve apse sonucu yüzde oluşan şişlik kanal tedavisi olması gerektiğini gösteren işaretlerdir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Kanal tedavisi, lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Dişin olduğu bölge uyuşturulduktan sonra özel ekipmanlarla diş açılır ve dişin ortasındaki pulpa odasına ulaşılır. Pulpa odası dişin sinir ve damarlarının olduğu boş bir odadır. Bu odanın tamamı ile temizlenmesi gerekir. Bu odanın altında diş köklerine doğru kanallar mevcuttur. Kanal tedavisinin amacı adından da anlaşılacağı gibi bu alanların temizlenmesi ve doldurulması işlemidir. Özel iğneler ve uçlarla bu kanalların içindeki yumuşak ve enfekte dokular tamamen temizlenir, kök kanalları genişletilir ve özel üretilmiş kanal patları ve dolgularıyla diş doldurulur ve üzeri daimi dolguyla kapatılır.

Tedavisi Süresince Nelere Dikkat Edilmelidir? Kanal tedavisinde uygulanan anestezinin etkisi bitene kadar herhangi bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Tedavi süresince kanal tedavisinin yapıldığı bölgede kuru yemiş, sakız gibi sert ve yapışkan gıdalar tercih edilmemelidir.

Kanal Tedavisi Yapılırken Acı Hissedilir Mi? Kanal tedavisi korkulanın aksine ağrılı bir tedavi değildir. Normal şartlarda yapılan sınırlı uyuşturma bu tedavi için yeterlidir.

Şimdi WhatsApp'tan Destek Al

Yanda ki butona tıklayarak anında whatsapp üzerinden yetkili biriyle görüşebilir ve aklınıza takılan her türlü soru hakkında bilgi alabilirsiniz.