Priodontoloji

Diş Eti Tedavisi

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Diş eti hastalığı, birden fazla nedenden kaynaklanır. Bu nedenlerin başında diş fırçalama sırasında yaşanan kanamalar gelir. Diş etlerinde meydana gelen şişme ve kızarmalar, dişler ve diş etleri arasında iltihaplı akıntı olması, ağız kokusu, dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması, diş eti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülmesi de diş eti hastalığının habercisidir. Kliniğimizde aşağıdaki tedaviler uygulanmaktadır;

  • Diştaşı Temizliği (Detertraj)
  • Kök Yüzeyi Düzleştirme
  • Lazer/Biyomateryal Destekli Periodontal Başlangıç Tedavisi
  • Flep Operasyonları
  • Rejeneratif Periodontal Uygulamalar
  • Dişeti Estetiği
  • Dişeti Çekilmelerinin Tedavileri

Belirtileri: Kanama, diş etinde şişme, kızarma, diş etinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet, diş eti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak görülen siyah alanlar, diş ile diş eti arasından gelen iltihap, dişlerde görülen sallanmalar, uzamalar, dişlerin yer değiştirmesi, ağızda kötü koku ve tat.

Sebepleri: Ağız içinde biriken bakteri plağı adı verilen yumuşak ve diş taşı adı verilen sert eklentiler diş eti hastalığının temel sebebidir. Bu eklentiler ağız içerisinden uzaklaştırılmazsa; yani özetle bireyler doğru fırçalama yapmaz, diş temizliğine dikkat etmezlerse diş eti hastalığı gelişir. Günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız için temel gereksinimdir. Eğer plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmazsa diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı ürünler diş etinde irritasyona neden olur. Bu ürünler nedeni ile diş etini dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, diş eti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Böylece bakteri ve ürünlerinin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalık ilerledikçe cep derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Hastalık tedavi edilmeden bırakılırsa sonunda dişler sallanır ve çekimleri bile gerekebilir.

Tedavi: Bu anlamda belirleyici olan diş eti rahatsızlığının yaşandığı süreçtir. Eğer hasta erken safhadaysa genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi yapılır. Bu süreçte dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır. Diş eti hastalığının ileri boyutlara geldiği durumlarda ise cerrahi müdahale yapılma ihtimali vardır. Yapılan müdahaleyle derin ceplerdeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamda uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi amaçlanmaktadır. Tedavi tamamlandıktan sonra hastalar düzenli olarak kontrole gelmelidirler. Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasalların düzenli olarak kullanılmasıdır.

Korunma: Diş eti hastalıklarından korunmanın en önemli yolu diş temizliğinin düzenli olarak yapılması, diş fırçalama ve diş ipi kullanılmasıdır. Ayrıca herhangi bir belirti oluşmasa dahi düzenli olarak hekim kontrolü diş eti hastalıklarında korunmada erken teşhis anlamında önemli bir faktördür. Örneğin belirli aralıklarla yapılan diş taşı temizliği; diş fırçası ile temizlenemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşlarının ortamdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Diş hekiminizin sizin özel gereksinimlerinize göre kişisel bir ağız bakım planı yapabilir. Bu programla dişleriniz ile diş etlerinize zarar vermeksizin diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı uygulayabilirsiniz.

Şimdi WhatsApp'tan Destek Al

Yanda ki butona tıklayarak anında whatsapp üzerinden yetkili biriyle görüşebilir ve aklınıza takılan her türlü soru hakkında bilgi alabilirsiniz.